Lato z kulturą

Ponad 120 imprez, w tym kilka festiwali przygotowały instytucje kultury na w trzy letnie miesiące. Nie zabraknie też szeregu atrakcji związanych z Euro 2012. Wszystko zebrano w programie Kulturalne Lato koordynowanym przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Na program Kulturalnego Lata złożą się m.in. wielkie i uznane imprezy. 22 czerwca zainaugurowana zostanie szesnasta edycja Letniego Festiwalu "Europa Toruń. Muzyka i Architektura". W pięknych zabytkowych wnętrzach, a także w plenerach Starówki usłyszymy w większości muzykę klasyczną różnych stylów i epok. Nie zabraknie jednak akcentów jazzowych, jak choćby podczas inauguracyjnego koncertu z udziałem wybitnego skrzypka Michała Urbaniaka, czy koncertu z udziałem świetnego saksofonisty Macieja Sikały. Nie zabraknie również występów młodych ale niezwykle zdolnych pianistów. Koncerty odbywać się będą w sobotnie wieczory lata.
Raz w tygodniu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego spotykać się będziemy w ramach Artus Jazz Festival. 7 lipca - 3 sierpnia będzie można brać udział w koncertach dopasowanych stylistycznie do wakacyjnej aury. Występujący muzycy należą zwykle do jazzowego mainstreemu, choć organizatorzy starają się, by repertuar był bardzo różnorodny. W tym roku zaplanowano 6 koncertów. Usłyszymy m.in. Annę Marię Jopek, Lorę Szafran, Kubę Badacha, Marka Bałatę i Grzegorza Piotrowskiego.
2-4 sierpnia odbędzie kolejna edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Festiwal składa się z Przeglądu Konkursowego oraz Koncertu Galowego z udziałem plejady polskich aktorów i artystów estradowych oraz laureatów Przeglądu Konkursowego. Konkurs skierowany do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence. W koncercie galowym wystąpią m.in. znakomite polskie śpiewające aktorki: Sonia Bohosiewicz, Olga Bołądź, Olga Bończyk, Katarzyna Dąbrowska i Anna Czartoryska.
Wielką popularnością cieszy się Festiwal Światła Skyway (w tym roku 21-25 sierpnia). W tym czasie starówka oraz inne miejsca Torunia nabiorą blasku. W przestrzeń miasta zaingerują artyści, tworząc instalacje, których główną materią będzie światło. Tegoroczna edycja Festiwalu Skyway poświęcona będzie jednemu z najbardziej elementarnych ciał niebieskich - gwiazdom. Właśnie gwiazdy stanowić będą podstawę do stworzenia programu festiwalu. Ich początek, struktura, astronomiczne i poetyckie znaczenie - to wszystko ma się stać inspiracją dla instalacji, performensów i akcji.
24-26 sierpnia zakróluje z kolei w Toruniu harmonijka ustna za sprawą festiwalu Harmonica Bridge. Na festiwal składają się koncerty z kręgu bluesa, jazzu, rocka i muzyki klasycznej, czyli każdego gatunku, w którym harmonijka ustna może zaistnieć. Jak zawsze na festiwal przyjadą muzycy z różnych zakątków świata. Gościem imprezy będzie m.in. Joan Pau Cumellas (Hiszpania), Steve Baker (Wielka Brytania), Andor Olah (Węgry).
Zanim jednak nastąpią te wydarzenia torunianie muszą jeszcze 6 czerwca na o godz. 22.00 Błoniach nad Wisłą wziąć udział w Odwołaniu końca świata, które łączyć będzie wymiar edukacyjny z artystycznym wydarzeniem. Na kurtynie wodnej na Wiśle zostanie zaprezentowana projekcja przedstawiająca różne wizje końca świata, obecne w największych kulturach i religiach. Projekcja poprzedzi niezwykły występ francuskiej grupy Transe Express zatytułowany "Maudits Sonnants". Francuscy artyści pokażą podniebny spektakl, łączący różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec.
Nie można również zapomnieć, że w czerwcu obchodzimy Święto Miasta. Fetowanie zaczynamy 21 czerwca Świętem Muzyki. 23 czerwca w godz.18.00-24.00 czeka nas Toruńska Noc Muzealna, zaś o godz. 19.00 zapraszamy na błonia, by świętować Noc s. Jana pod hasłem "Ogniu, Wodo Przybywajcie". 24 czerwca o godz. 23.00 odsłonięte zostaną katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. W tym roku do alei dołączą autografy międzynarodowej sławy kompozytora Piotra Mossa oraz architektów, projektantów stadionu narodowego w Warszawie Mariusza Rutza i Zbigniewa Pszczulnego. Po gali na Rynku Staromiejskim koncert zespołu Sofa.
Toruń przygotowuje się również do rozgrywek na Euro. W Muzeum Okręgowym i Dworze Arrtusa czynne są wystawy o tematyce sportowej, w strefie kibica na Jordankach będzie można zobaczyć prace uczestników konkursu "Euro Street art. 2012: Burn the stadium", odbędą się też rozgrywki VIP-ów w ramach Zamek CUP.
To tylko część propozycji Kulturalnego Lata w Toruniu. Wszystkie poznać można na stronie www.kulturalnelato.pl